Stěhování do Nizozemí a dovoz vlastního auta

Stěhování do Nizozemí a dovoz vlastního auta

Osobní automobil rozhodně ulehčí stěhování do Nizozemí. Cestování je pohodlnější a můžete si sebou vzít více zavazadel, než do letadla. Ale po příjezdu vás čeká přeregistrace auta na holandský daňový systém, kterému se nevyhnete. Auto na zahraničních EU poznávacích značkách lze totiž provozovat v Nizozemí jen po určitou dobu. 

Pak zaplatíte daň z vozidla a silniční daň. Jaký je v tom rozdíl? 

  1. Daň z vozidla “BPM”– Tuto daň platíte pouze jednou a sice za prvotní registraci vozidla v Nizozemí. Pokud kupujete nové auto přímo v Holandsku, tuto daň započítá oficiální dovozce automobilu rovnou do ceny vozidla.  U ojetého auta je tato daň již zaplacena.

    Pokud ovšem přijedete vlastním autem koupeným kdekoliv mimo NL, jste povinni tuto daň zaplatit. To se nevztahuje na turisty a krátkodobé pobyty, ale na osoby žijící a pracující v Nizozemí. Obecně se uvádí doba pobytu delší než 6 měsíců, nebo 14 dní od registrace v Nizozemí jako rezident.

    Výpočet BPM závisí na množství emisí CO2 vašeho vozidla. Což znamená, že musíte s vozidlem na RDW (Technologické a informační středisko vozidel), kde absolvujete dlouhý proces schválení. Tarify k nahlédnutí zde.

  2. Silniční daň – Placení silniční daně je povinné bez ohledu na to, zda vozidlo používáte či nikoliv. Je to daň z vlastnictví vozidla, kterou odvádíte každý měsíc.

Každý rezident s automobilem musí uhradit jak BPM, tak platit silniční daň a to do 14 dnů od registrace v Nizozemí (BRP). V očích úřadů se rezidentem stanete automaticky po překročení 185 dnů strávených v NL za kalendářní rok. 

Vyplatí se přijet vlastním autem?

Ne každý ví, jak dlouho v Nizozemí zůstane. První rok bývá rozhodující a na ten je lepší mít vlastní auto. Většina zaměstnání je mimo hlavní tepny hromadné dopravy a je nemožné se tam dopravit jinak, než právě automobilem. 

Poté budete mít na výběr ze dvou možností. Registrovat auto v Nizozemí, což vás bude stát spoustu peněz a nebo druhá, častější varianta, auto prodat do tuzemska a koupit si v Nizozemí jiné, již s nizozemskými registračními značkami viz. “Koupě a přepis auta v Nizozemí”.

Řidičský průkaz

Občané EU mohou v Nizozemí používat řidičský průkaz své země pokud:

  1. Byl vydán před víc než 9 lety, lze jej používat po dobu 2 let. 
  2. Byl vydán po 19. lednu 2013 a je platný, lze jej používat po dobu 15 let. Po uplynutí doby musíte zažádat o změnu a vydání Nizozemského řidičského oprávnění. 

Jako rezident kdykoliv můžete zažádat o výměnu za NL průkaz. 

Komentovat